List otwarty do Rodziców uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu

Bytom, 21.09.2018r.

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w ramach projektu wieloletniego: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Celem tego programu jest wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych (w tym lektur) rozwijających zainteresowania  uczniów.

Drodzy Rodzice!
Wszyscy wiemy, że Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne      i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu         i szkoły.

A oto kilka powodów, dla których warto czytać:

• czytanie stymuluje proces skupienia uwagi,
  • usprawnia zdolność myślenia analitycznego,
  • wzbogaca słownictwo i uczy wyrażania myśli,
  • pozwala rozumieć i nazywać emocje oraz radzić sobie z nimi,
  • uczy i zaspokaja potrzebę informacji,
  • rozwija kreatywne myślenie i poszerza horyzonty,
  • sprzyja zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu,
  • pozwala przyjemnie spędzić czas.

Starsze dzieci i dorastająca młodzież również potrzebują naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem  potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samodzielnie. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania.

Dlatego czytajmy dzieciom. Codziennie!

16 grudnia 2018

Albina, Zdzisław