SP 16 BOBREK - UCZYMY INNOWACYJNIE

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Czy można dwa razy wejść do tej samej rzeki? Czy wiesz, jak wersalka w twoim pokoju pomoże ci zapamiętać położenie planet w układzie słonecznym? Co w lodowcu piszczy? Kto – mama czy ja – zna więcej angielskich nazw dzikich zwierząt?

Na te i inne, równie intrygujące pytania, uczniowie z wielką ochotą i dociekliwością poszukują odpowiedzi, uczestnicząc w innowacyjnych projektach realizowanych obecnie w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu Bobrku: „Eduscience”, „Matematyka innego wymiaru”, „Eskapady nie tylko filozoficzne”, „Rodzinny angielski”.

Pierwszoklasiści z Ia wraz ze swoją wychowawczynią Panią E. Jańczak od IX 2012r. do VI 2014r. realizują unijny projekt „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – Eduscience”. Jako mali badacze będą prowadzili monitoring pogody  i umieszczali wyniki                na platformie edukacyjnej. Transmisje on-line ze stacji badawczych GeoPlanet na Spitsbergenie           i statku „Oceania”, telekonferencje z naukowcami, Pikniki Naukowe i wycieczka do Obserwatorium Sejsmologicznego, interaktywne gry logiczne to formy działań niezwykle skutecznie budzące ciekawość poznawczą dzieci.

Innowacja „Matematyka innego wymiaru” jest realizowana od 1 IX 2012r. do VI 2013 roku przez Panie P. Silską i M. Skibę. Uzdolnieni matematycznie uczniowie klas IV-VI rozwiązują ciekawe zadania matematyczne i logiczne, korzystając z platformy e-learningowej. Może ktoś z nich zostanie laureatem Matematycznych Mistrzostw Polski? Wierzymy, że tak!

Kolejna innowacja – „Eskapady nie tylko filozoficzne” to autorski projekt Pani                   A. Kośmider, M. Kujawińskiej i M. Smelcerz. Uczniowie zabawią się w małych filozofów i używając klocków Lego, zobrazują swój sposób pojmowania świata. Nauczą się myśleć abstrakcyjnie, twórczo

i analitycznie, świetnie się przy tym bawiąc. Sprawdzą też, co o życiu i świecie sądzili artyści               i twórcy, a także przepytają osoby publiczne – na pierwszy ogień już w listopadzie pójdzie dziennikarz Kamil Durczok, który zawita do naszej szkoły.

„Rodzinny angielski” autorstwa Pani B. Malok łamie stereotypy, że do szkoły chodzą tylko dzieci. U nas po lekcjach w kręgu lub w parach siada z dzieckiem rodzic i wspólnie uczą się angielskiego, rywalizując kto zapamięta więcej słówek, ucząc się od siebie wzajemnie, bawiąc się przy grach i odgrywaniu różnych scenek. Wspólna nauka i zabawa zbliża i to, oprócz umiejętności językowych, jest dodatkowym zyskiem z udziału w zajęciach. Innowacja jest inicjatywą rodziców działających w Programie Aktywności Lokalnej – PAL Bobrek.

Wszystkie innowacje pedagogiczne zostały zgłoszone do Kuratorium Oświaty i uzyskały wpis do wykazu (ostatnia w trakcie). Myślimy już o kolejnych, bo warto uczyć niestereotypowo.

Zobacz więcej w galerii

ZEBRANIA RODZICÓW