Świetlica socjoterapeutyczna

O nas…

Nasza świetlica jest pierwszą taka placówką powstałą w naszym mieście- działamy nieprzerwanie od 1998 roku.

Możecie do nas przyjść w godzinach popołudniowych – od 15.30. do 18.30.

Podstawą pracy naszej  świetlicy jest: akceptacja, tolerancja i zaufanie.

Świetlica jest atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem przeznaczonym dla dzieci i młodzieży mieszkających w Bobrku- dzielnicy Bytomia.

Praca świetlicy oparta jest o stały plan dnia, w którym jest przewidziany czas na poszczególne zajęcia, przy czym duży nacisk kładzie się na prawidłową realizację obowiązku szkolnego, czyli uczęszczanie do szkoły, odrabianie prac domowych, przygotowywanie do lekcji. Uczestnicy biorą udział w atrakcyjnych zajęciach.

Celem świetlicy jest:

• zapewnienie opieki wychowawczej, opieka po zajęciach szkolnych;
  • łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie;
  • udzielanie pomocy w wyrównywaniu szans dzieciom i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych,
  • tworzenie warunków do nauki własnej i pomocy w nauce,
  • eliminowanie zaburzeń zachowania,
  • prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii;
  •  rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków,
  • nauka poprzez zabawę, czyli aktywizujące metody nauczania.

Pomagamy dzieciom stworzyć warunki do nauki własnej, służymy pomocą zarówno przy odrabianiu zadań domowych jak i przy rozwijaniu ich inwencji twórczych. Celem świetlicy jest łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie, przystosowanie dzieci do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Staramy się dać dzieciom nadzieję na "lepsze jutro" oraz pokazać, że nawet najskrytsze marzenia się spełniają. Świetlica jest dobrą alternatywą do spędzania z rówieśnikami wolnego czasu. Świetlica uczy nawiązywania i podtrzymywania więzi z innymi dziećmi oraz dorosłymi. Ponadto wspiera dzieci w rozwoju emocjonalnym przez wspólne gry i zabawy, zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, sportowe i wyjazdy.

W ramach zajęć świetlica organizuje:

• pomoc w odrabianiu lekcji,
  • organizowanie zajęć specjalistycznych (wyrównawczych, korekcyjnych, kompensacyjnych, logopedycznych) w miarę występujących potrzeb,
  • organizowanie zajęć artystycznych (umuzykalniających, techniczno- plastycznych),
  • organizowanie zajęć sportowych w zależności od pory roku w plenerze, bądź na sali gimnastycznej ( gra w piłkę nożną, siatkową, zajęcia korekcyjno- relaksacyjne, aerobik oraz wiele innych gier i zabaw ruchowych)
  • organizowanie zajęć socjoterapeutycznych, które uczą pewnych umiejętności społecznych przydatnych do budowania satysfakcjonujących więzi międzyludzkich,
  • organizowanie zajęć tematycznych np. spotkania świąteczne, imprezy okolicznościowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje dla rodziców .

Przyjdź i spędź z nami czas!

Zapraszamy!

11 grudnia 2018