Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16

Realizacja zadania sfinansowana ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”

Termomodernizacja budynku SP 16

Propozycje zajęć świetlicowych od 23 do 27 listopada
  1. Gry i zabawy andrzejkowe – propozycje na udaną zabawę

 W tym tygodniu zapraszamy Was do zapoznania się  ze zwyczajami i wróżbami andrzejkowymi – niedługo „Andrzejki” i może zechcecie zorganizować sobie z tej okazji miły i zabawny wieczór w gronie rodziny.

Dzięki magicznemu nastrojowi, jaki panuje podczas andrzejek możesz urządzić świetną imprezę. Andrzejkowe gry i zabawy  pomogą Wam we wspólnej integracji. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy. 

LANIE WOSKU 

Jedna z najpopularniejszych i ulubionych zabaw andrzejkowych. Polega na laniu wosku i odgadywaniu kształtów jego cieni. Do przygotowania zabawy niezbędne są świece, im dłuższe tym lepiej, papierowego, samodzielnie wykonanego klucza i miski z wodą. Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu, a następnie ciepły wosk, ostrożnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody. Po chwili, gdy wosk w wodzie zastygnie, podnosimy go do światła, i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtów można wywróżyć przyszłość.

Świetna zabawa, nie tylko dla dzieci. Jeśli ktoś nie ma akurat odpowiedniej świecy lub obawia się o kontakt dzieci z płomieniem, istnieje alternatywna, bezpieczniejsza i prostsza zabawa andrzejkowa ? wróżenie z soli.

Sól należy rozsypywać na płaskim podłożu, blacie stołu lub na podłodze. Usypany kształt interpretuje się tak jak figurki z lanego wosku. Od tej właśnie wróżby wziął się przesąd że rozsypana sól przynosi pecha.

WRÓŻBA Z BUTELKĄ

Popularna zabawa andrzejkowa. Przepowiada najbliższą przyszłość. Do przygotowania zabawy będziemy potrzebować kolorowy lub zdobiony karton, nożyczki, butelkę, farby do szkła lub kolorowe markery oraz długopisy lub kredki. Z kartonu wycinamy koło, następnie dzielimy na kilka części, najlepiej sześć, na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy andrzejkowe magiczne ozdobienia. Zadaniem dzieci jest kręcić kołem i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

WRÓŻBA KWIATOWA

Na zwykłej kartce A4 rysujemy kolorowe kwiaty. Na stoliku kładziemy kartoniki z rysunkami. Dzieci wybierają ulubiony kwiat i poprosić wróżkę aby wyjaśniła co dany kwiat przepowiada. Istnieje szereg gotowych ludowych wyjaśnień, co oznaczają dane kwiaty ? stokrotka oznacza ostrożniejsze dobieranie przyjaciół, róża symbolem piękna, dalie wróżą sukcesy, bez miłe spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną, aster ostrzega przed nadejściem kłopotów, fiołek wróży miłą niespodziankę, mak jest symbolem marzeń natomiast narcyz oznacza samouwielbienie.

KARTKI NA WODZIE

Każdemu kto szuka miłości swojego życia z pewnością spodoba się zabawa ?kartki na wodzie?. Aby wywróżyć imię przyszłej ukochanej albo ukochanego, należy przyczepić kartki ze swoim imieniem i włożyć do miski w wodą w której pływają kartki z imionami osób płci przeciwnej. Gdy korki się złączą, jest to znak że przyszła wybranka / wybranek będzie nosił imię z kartki. Aby zabawa miała iście magiczną atmosferę najlepiej aby zabawa odbywała się w zaciemionym pomieszczeniu oświetlonym świeczkami, możemy dodatkowo ozdobić, pokolorować kartki i korki lub zabarwić wodę, ogólnodostępnymi barwnikami lub po prostu zwykłymi farbkami.

WRÓŻBA Z JABŁKIEM

W tej zabawie skorzystamy jedynie ze skórki od jabłek i obieraczki. Ostrożnie obieramy jabłka, ciskamy za siebie ostrużyny z jabłek a z ich zakrętów, zgadujemy pierwszą literę imienia naszej przyszłej wybranki lub wybranka. Do zabawy można użyć również gruszek lub skórkę z pomarańczy.

ŻYCZYMY WSPANIAŁEJ ZABAWY!!!

 

  1. Jedzmy zdrowo i kolorowo!

Listopad to miesiąc kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o nasze zdrowie i dobrze przygotować organizm na zimę. Proponujemy przygotowanie pysznej i zdrowej sałatki bogatej w witaminy i wzmacniającej odporność.

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=XFuFztusUMA

 

 

  1. Jak co tydzień zachęcamy Was do wykonywania prac plastycznych w długie jesienne wieczory. Nie tylko ozdobią Wasz pokój, ale na pewno poprawią humor kiedy na nie popatrzycie J Do dzieła!

Wesołe muchomorki

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=3X8y1gK2zn4

 

 

 

Wiewiórka

Kliknij w poniższy link i wydrukuj szablon wiewiórki. Następnie wyklej ją kulkami z bibuły lub kolorowym papierem.

https://dzieciakiwdomu.pl/wp-content/uploads/2016/10/wiewiorka-szablon-podpis.pdf

 

 

 

 

 

Pani Jesień – collage z liści

Kliknij w link poniżej i wydrukuj postać Pani Jesieni, następnie pokoloruj ją, a suknie wyklej jesiennymi liściami.

http://knp-ogrodek.pl/files/524/wiosna-szablon.jpg

 

 

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, ul. Rataja 3
Skip to content